implant dis

Diş Beyazlatma Parlak Dişlere Sahip Olun

          Güzel ve estetik bir gülüş sosyal yaşamda insanların özgüvenini artırıyor. Güzel bir gülüşün anahtarı beyaz dişlerde, beyaz dişlere sahip olmanın yolu ise bir diş hekimine gitmekte. Bleaching yani diş beyazlatma; dişlerin yüzeyinde organik ve inorganik maddelerin yapmış olduğu renkleşmenin jeller ve özel yöntemlerle giderilmesi işlemidir. Özellikle dişlerinin şeklinden ve yapısından memnun, ancak renginden hoşnut olmayanlar tarafından tercih ediliyor. En çok da nikah, düğün, mezuniyet ve önemli iş görüşmeleri öncesinde sıkça başvurulan bir yöntem.{br} Dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi sayesinde pek çok renk, şekil ve konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebiliyor. Bunların arasında yer alan renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching) yöntemi, diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, kolay ve zahmetsizdir.

centerdent_DSC_0255_WEB

Bleaching Yöntemi ?

Diş beyazlatma yani ‘bleaching’ aksine dişlerin rengini daha çok açmak için yapılır. Hekimin tavsiye ettiği gibi beslenirsek; yani beyazlatma süresince dişleri boyayacak (çay, kahve, kola, sigara vb.)maddelerden uzak durur ve rutin ağız bakımımızı yaparsak böyle bir durum söz konusu olmaz. Diş beyazlatıcı jeller dişlerde hassasiyet yapabilir; ancak günümüzde kullandığımız jellerde bu oran çok azdır. Oluşan hassasiyet genellikle bir gün içinde geçer; geçmeyen hastalarda ise özel olarak uygulanan flor jelleri, macun ve gargaralar ile hassasiyet çözülebilir. Unutmayın, diş taşı temizliği; hekiminiz tarafından yapıldığı sürece dişlerinize zarar vermez, aksine taşların orada kalması sizin için daha çok zararlıdır. İleride geri dönüşümü olmayan doku kayıplarına neden olabilir.

Diş Beyazlatma Güvenli midir?

Yapılan araştırmalar ve mikroskopik çalışmalar; yüzde 10 diş beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Farklı konsantrasyonda ilaçlar da kullanılabilir ancak bunların da nasıl ve ne kadar kullanılacağına doktorunuz karar verecektir. Diş beyazlatma işleminden alınan sonuç, kişinin diş yapısına bağlı olarak değişir ve yaklaşık 6 ay-2 yıl arasında sabit kalır. Tabii ki bu süre kişinin kendisine de bağlıdır. Beyazlatma sırasında ve sonrasında en az iki hafta dişleri boyayan maddelerden uzak durulmalıdır.

Diğer Beyazlatma Yöntemleri

Beyazlatma metodları ile dişler önceki reginden yaklaşık 8-9 ton daha beyazlaşır.  Yapılan araştırmalarda diş beyazlatmanın diş minesine zarar vermediği görülmüştür. Yaklaşık bir saatlik tedaviden sonra dişleriniz doğal beyazlıklarını kazanır ve size istediğiniz doğal görünümlü ve parlayan dişler sunar.

Dişlerin Kendi Rengi İçin

  • Ağız temizliğimizi aksatmadan yapılmalı
  • Sigara, çay, kahve gibi diş renklenmelerine sebep olan maddelerden mümkün olduğunca uzak durulmalı
  • 6 ayda bir düzenli dişhekimi kontrolleri yapılmalı